Festiwal Podróżników

23-25 LISTOPADA 2023

Tomasz Habdas

Tajemnicze i zagadkowe miejsca w polskich górach. Poznaj Sudety i Karpaty z innej strony. 

Góry to nie tylko piękne widoki, zachwycające panoramy i schroniska z dobrym jedzeniem. To również miejsca związane z legendami, opowieściami, ale i tragicznymi wypadkami a nawet zabójstwami. Wilkołaki, czarownice, diabły, katastrofy lotnicze, morderstwa- wystarczy trochę zagłębić się w polskie Karpaty i Sudety, aby poznać ich nieco inną stronę, bardziej mroczną i tajemniczą.

Everest Base Camp czy Annapurna Base Camp? Który trekking lepszy na pierwszy raz w Himalajach?

Himalaje kojarzą nam się z ośnieżonymi ośmiotysięcznikami, lodowcem, niską temperaturą i dużym niebezpieczeństwem.

Część tego pasma (a przynajmniej od pewnej wysokości) taka właśnie jest, ale Himalaje to również cudowne i kolorowe trekkingi, które są dostępne dla większości miłośników turystyki górskiej. Wśród nich dwa najbardziej popularne to trekking do bazy pod Everestem oraz do bazy pod Annapurną. Czym one się różnią? Który jest trudniejszy? Jakie walory posiada każdy z nich? Tego dowiecie się właśnie z prelekcji.

Marek "Drzemiesio" Raczajkowski

Gościnność po turecku

Zimowa Finlandia

Marek „Drzemiesio” Rajczakowski – „Moim życiowym celem, pasją mówiąc lakonicznie jest „droga”, a będąc bardziej precyzyjnym podróżowanie, gdzie mieniona droga sama w sobie często bywa celem. Podróżujemy w trzy osoby, a nasza forma poznawania świata to auto + namiot z noclegami na dziko. Miałem przyjemność odwiedzić 49 państw, odwiedziłem niemal wszystkie państwa na europejskim kontynencie plus odrobinę Azji i Afryki.”

Lilia Mordak & Buddhika Chaturanga

Różnorodność Sri Lanki - raj dla każdego

Sri Lanka nazywana także Perłą Oceanu Indyjskiego zachwyca swoją różnorodnością i serdecznością lokalnych mieszkańców.

Wypoczynek na plaży, trekking po górach, sporty wodne, dziesiątki Parków Narodowych, wyśmienite jedzenie, a może poszukiwanie duchowego uniesienia? Możecie tego wszystkiego doświadczyć na tej pozornie małej wysepce! Każdy, absolutnie bez wyjątku, znajdzie tu coś dla siebie, a Sri Lanka na zawsze zapisze się w jego podróżniczym sercu.

Paweł „GdzieśTyBył” Marciocha

Miłośnik nieoczywistych kierunków, wielki orędownik wszelkich wycieczek – zarówno dużych wypraw na drugi koniec świata, jak i włóczenia się po lokalnych zakamarkach.

Z zawodu marketer, z pasji podróżnik i twórca internetowy „GdzieśTyBył” (Instagram, YouTube, TikTok, Facebook). W ostatnim czasie odwiedził między innymi Tadżykistan, Uzbekistan, Kirgistan, Mauretanię, Senegal.

Łukasz Kornatka

Bałkańska bajka

Bałkany… o krajach tam położonych można mówić i pisać wiele. Z czym nam się kojarzą? Z pięknymi panoramami gór i cudowną przyrodą, dzikością, z upalną pogodą, z wakacjami.

Bałkany to fascynujący obszar górski, oblewany wodami ciepłych mórz, gdzie znajdują się przepiękne, zabytkowe miasta sięgające czasów starożytnych Grecji i Rzymu, przez które nastrojowo snują się bystre rzeki. Bałkany, to po prostu bajka…i taką będzie górska opowieść Łukasza o przejściu niesamowitych szlaków w skalnym terenie Gór Dynarskich.

Ewa Chojnowska

Autorski ranking miejsc na świecie

„Ewo, ty już chyba byłaś wszędzie! Gdzie ci się najbardziej podobało?” – takie pytanie Ewa Chojnowska słyszy najczęściej, dlatego postanowiła zebrać swoje podróżnicze doświadczenia i stworzyć autorski ranking „the best of”!

Ewa spróbuje odpowiedzieć na pytania, które zadaje się jej najczęściej: „Ewo, ty już chyba byłaś wszędzie! Gdzie ci się najbardziej podobało? Gdzie najlepiej pojechać?”

Trudno znaleźć jedną odpowiedź. Postanowiła zatem zebrać swoje podróżnicze doświadczenia i stworzyć autorski ranking „the best of”.

Swoją klasyfikacje podzieliła na kilka kategorii:

  • najlepsze jedzenie
  • wspomnienia z dzieciństwa
  • tam, gdzie odpoczywa
  • miejsce najbardziej uduchowione
  • bajeczne krajobrazy

Gosia Girek - TukTukTours

TukTukTours to międzynarodowy, polsko-pakistański zespół. Rozumiemy kulturę i zwyczaje Pakistanu jak nikt inny – w końcu część naszego zespołu mieszka tu od zawsze. Jako zespół mamy wspólny cel – chcemy pokazać, że Pakistan jest piękny i pożegnać różne złe skojarzenia, które nasuwają się na myśl o tym kraju. To właśnie z nami odkryjesz autentyczny Pakistan. Taki, jaki rzeczywiście jest. Zamiast spędzać czas w hotelach, poznasz pakistańskie zwyczaje i kulturę. Będziesz brać udział w lokalnym życiu: ognisko z ludźmi gór pod Nanga Parbat czy wspólne tańce z mieszkańcami doliny Hunza to tylko jedne z licznych atrakcji.

Martyna Skura

Malediwy - życie i praca w miejscu uważanym za raj

Kokosy, biała plaża, turkusowa woda – tak wyglądają Malediwy w broszurach turystycznych. Czy napewno tak tam jest? Dowiecie się jak wygląda życie w miejscu uważanych przez wielu za raj: Jak to jest utknąć w korku do pracy, bo akurat przepływają delfiny? Czym jest supari? Czy każdy mieszka w domku na wodzie? Czego nie dowiesz się o Malediwach z biura podróży? 

Michał Izydorczyk/ Blog LocoBags

Afryka Zachodnia - czyli dlaczego przez całe życie wmawiano nam nieprawdę. Wyprawa rodzinna.

Podróżowaliśmy na długo przed pojawieniem się dzieci. Kiedy na świecie pojawił się Edi
(obecnie 11 lat) i Bruno (obecnie 5 lat), wyrobiliśmy sobie dość przewrotne zdanie na temat
podróży z dziećmi. Wierzymy, że z dziećmi podróżuje się intensywniej i lepiej niż
samotnie lub w parze. I mówimy tutaj o stylu podróżowania, który my uprawiamy, czyli
podróże na własną rękę, z dala od zorganizowanych wycieczek, z dala od przewodników i
nawet bez rezerwacji hoteli. Dlaczego łatwiej?
Jest kilka powodów. Z przyjemnością Ci o nich opowiemy!
Jeździmy w nieoczywiste miejsca. Lubimy, gdy mieszkańcy dziwią się, że dotarliśmy. I to
jeszcze z dziećmi. Nasze dzieci nie mają taryfy ulgowej. Wielogodzinna podróż w bush taxi,
spanie na hamaku w dżungli czy brak ciepłej wody to nie są rzeczy, które ich przerażają. Jak
udało się ich tego nauczyć? Opowiemy Ci właśnie o tym!
W końcu, jesteśmy pragmatyczni, nie radykalni. Nie napinamy się na siłę na przygodę.
Wynajmujemy samochód, bo tak jest łatwiej podróżować. Po kilku nocach pod gołym niebem,
lubimy spędzić noc w pięciogwiazdkowym hotelu.
Z każdej podróży przygotowujemy profesjonalną prezentację ze zdjęciami oraz film, który
zapiera dech w piersiach. Jesteśmy też dumnymi autorami artykułów podróżniczych
publikowanych w ogólnopolskich portalach podróżniczych.
Zapraszamy Cię do odwiedzenia spektakularnych zakątków świata z nami.

Obieżyświaty4

Wielka brytyjska przygoda

Co powiecie na znane i nieznane zakątki Wielkiej Brytanii? Podczas naszej miesięcznej podróży, zdążyliśmy poznać wyspę z różnych stron a wszystkie są równie ciekawe! Jak odnaleźć się w świecie mili, yardów i ruchu lewostronnego? O tym a także o innych aspektach Anglii, Walii i Szkocji opowiemy podczas naszej prelekcji.

2km Trips

Podróż rowerem po USA

Wielu marzy o pojechaniu do USA, w tym gronie byliśmy też i my. My jednak od zawsze chcieliśmy zobaczyć „Dziki Zachód”. Czy jeszcze istnieje? Czy w ogóle istniał? W tym celu wybraliśmy się do Nowego Jorku gdzie wszystko się zaczęło. Jak niegdyś pionierzy siłami własnych mięśni i my postanowiliśmy przemierzyć „dziki zachód” na naszych stalowych rumakach, siłami własnych mięśni. W trakcie naszej drogi zapragnęliśmy pójść nawet o krok dalej, objechać całe Stany Zjednoczone dookoła w 90 dni.

Wyprawomaniak

Sprzedał dom, rzucił wszystko i pojechał znacznie dalej niż w Bieszczady, realizując gotowe trasy kamperowe, które za darmo udostępnia na wyprawomaniak.pl

Festiwal Podróżników

Ewa Chojnowska - Prowadzenie Ceremonii Otwarcia oraz Moderator Prezentacji Krajów i Regionów

11:00 -11:45

CEREMONIA OTWARCIA TARGÓW

- Tomasz Szypuła Prezes Ptak Warsaw Expo - Przemówienie prezesa Ptak Warsaw Expo, powitanie Gości

- Andrzej Gut-Mostowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki - Przemówienie Ministra

- Izabela Stelmańska – prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej - odczytanie listu od Marszałka Województwa Mazowieckiego p. Adama Struzika

- Michał Fijoł, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, przemówienie

-Wręczenie Odznaczeń - Targi Branży Turystycznej są idealnym miejscem aby wyróżnić osoby szczególnie zasłużone dla Turystyki. Ministerstwo Sportu i Turystyki ma przyjemność wyróżnić wyjątkowym odznaczeniem „Za zasługi dla Turystyki” pana Romana Dziedzica – Prezesa Zarządu Fundacji GOPR, GOPR Grupa Sudecka oraz pana Damiana Miechowicza – Członka Zarządu Euroregion Roztocze. Odznaczenia wręczy pan Minister Andrzej Gut-Mostowy

-Pan Terente CIUI, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Gospodarki, Przedsiębiorczości i Turystyki – Rumunia

Czytaj więcej


11:45-15:30

PREZENTACJE KRAJÓW I REGIONÓW

Panel Prezentacji Krajów rozpocznie się występem rumuńskiego zespołu ludowego Doina Chioarului Ensemble from Maramureș

Prezentacje Krajów i Regionów na Scenie Głównej: Podczas tych inspirujących prezentacji, każdy kraj i region przedstawi swoje największe skarby, unikalne tradycje i atrakcje turystyczne. Od egzotycznych plaż po malownicze góry – odkryjcie razem z nami, gdzie kieruje Was kolejna podróż! Na Scenie Głównej naszych targów turystycznych odkryjemy bogactwo kultur, niezwykłe krajobrazy i fascynujące atrakcje turystyczne, prezentowane przez różnorodne kraje i regiony, wśród których będą Rumunia, Bułgaria, Peru, Litwa i wiele innych. Na Scenie nie zabraknie również prezentacji naszych rodzimych Regionów jak np.: Mazowsze czy Lubelszczyzna.

Czytaj więcej

Jarosław Bukowski Moderator wydarzeń i prezentacji Krajów i Regionów

11:00

Oficjalne otwarcie drugiego dnia Targów oraz powitanie gości.


11:10 -12:00

Prezentacje Krajów i Regionów


12:00- 17:00

SOLIŚCI

10:30 - 11:00

PolskaDlaDzieci.pl / Kamila i Paweł Florczak

Nasze top 10 miejsc w Polsce na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem


11:00 - 12:00

SOLIŚCI

10 POMYSŁÓW NA WYPRAWĘ MARZEŃ W 2024


12:00 - 13:00

Busem przez świat

"Busem Przez Świat. 13 lat, 70 państw i 500 tys kilometrów kolorowym busem"


13:00 - 14:00

Ewa Chojnowska/ Szpilki w plecaku

Autorski ranking miejsc na świecie


14:00 - 15:00

Tomasz Habdas / W Szczytowej Formie

Tajemnicze i zagadkowe miejsca w polskich górach. Poznaj Sudety i Karpaty z innej strony.

Góry to nie tylko piękne widoki, zachwycające panoramy i schroniska z dobrym jedzeniem. To również miejsca związane z legendami, opowieściami, ale i tragicznymi wypadkami a nawet zabójstwami. Wilkołaki, czarownice, diabły, katastrofy lotnicze, morderstwa- wystarczy trochę zagłębić się w polskie Karpaty i Sudety, aby poznać ich nieco inną stronę, bardziej mroczną i tajemniczą.

Czytaj więcej


15:00 - 16:00

Martyna Skura Lifie in 20 kg

“Życie i praca na Malediwach”


16:00 - 17:00

Jacek Borowski i Diego

Diego & Family na szlakach Europy

11:00 - 12:00

Tomasz Habdas / W Szczytowej Formie

Everest Base Camp czy Annapurna Base Camp? Który trekking lepszy na pierwszy raz w Himalajach?

Himalaje kojarzą nam się z ośnieżonymi ośmiotysięcznikami, lodowcem, niską temperaturą i dużym niebezpieczeństwem.

Część tego pasma (a przynajmniej od pewnej wysokości) taka właśnie jest, ale Himalaje to również cudowne i kolorowe trekkingi, które są dostępne dla większości miłośników turystyki górskiej. Wśród nich dwa najbardziej popularne to trekking do bazy pod Everestem oraz do bazy pod Annapurną. Czym one się różnią? Który jest trudniejszy? Jakie walory posiada każdy z nich? Tego dowiecie się właśnie z prelekcji.

Czytaj więcej


12:00 - 13:00

ŁUKASZ KORNATKA

Kosowo kraj kontrastów


13:00 - 14:00

Lila - Sri Lanka

Różnorodność Sri Lanki - raj dla każdego


14:00 - 15:00

Drzemesio

Turecka gościnność


15:00 - 16:00

Łukasz Kornatka

Bałkańska bajka

Bałkany… o krajach tam położonych można mówić i pisać wiele. Z czym nam się kojarzą? Z pięknymi panoramami gór i cudowną przyrodą, dzikością, z upalną pogodą, z wakacjami.

Bałkany to fascynujący obszar górski, oblewany wodami ciepłych mórz, gdzie znajdują się przepiękne, zabytkowe miasta sięgające czasów starożytnych Grecji i Rzymu, przez które nastrojowo snują się bystre rzeki. Bałkany, to po prostu bajka…i taką będzie górska opowieść Łukasza o przejściu niesamowitych szlaków w skalnym terenie Gór Dynarskich.

Czytaj więcej


16:00 - 17:00

Drzemesio

Bośnia i Hercegowina - esencja Bałkanów

10:30-11:00

Wyprawomaniak &
White Wolf

Podróże zimą - Campervanem i motocyklem


13:00 - 14:00

GDZIEŚ TY BYŁ- PAWEŁ


14:00 - 14:30

Wyprawomaniak

Wyprawa na jeden dzień. Gotowe trasy!


14:30 - 15:00

White Wolf

W poszukiwaniu mrozu


15:00 - 16:00

Michał Kutkowski / 2KM TRIPS

Rowerem w 90 dni dookoła USA


16:00 - 17:00

Cromania

Chorwacja

11:00 - 12:00

Obieżyświaty4

Wielka brytyjska przygoda

Co powiecie na znane i nieznane zakątki Wielkiej Brytanii? Podczas naszej miesięcznej podróży, zdążyliśmy poznać wyspę z różnych stron a wszystkie są równie ciekawe! Jak odnaleźć się w świecie mili, yardów i ruchu lewostronnego? O tym a także o innych aspektach Anglii, Walii i Szkocji opowiemy podczas naszej prelekcji.

Zapraszamy! Andrzej, Ania oraz dwie nastolatki – Jula i Zuza.

Czytaj więcej


14:00 - 15:00

TukTuk Tours

"Pakuj się do Pakistanu razem z TukTukTours"


15:00 - 16:00

Michał Izydorczyk / Blog LocoBags

Afryka Zachodnia - czyli dlaczego przez całe życie wmawiano nam nieprawdę. Wyprawa rodzinna.


16:00 - 17:00

ReadyForBoarding.pl / Kamila i Paweł Florczak

Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych - jak zaplanować podróż i co warto zobaczyć na miejscu?